Енергийна ефективност

Термосмесителен вентил – пести енергия и предпазва от попарване

Термостатичните смесителни вентили  са устройства за смесване и регулиране на температурата на водата по пасивен начин. Ето някои от „вълшебните“ им способности:

  • Пестят на енергия в системи за битово водоснабдяване, отоплителни и соларни инсталации.
  • Защищават от попарване (стандарт BSI 1415): в инсталации за Битова Гореща Вода (БГВ) – смесват студената вода (10 °C) с горещата (над 60 °C) и подават постоянна на изхода, която няма да ви попари/изгори (примерно 40 °C). Важно както в детски градини и обществени сгради, но и в домакинствата.
  • Поддържат постоянна температура на смесената вода, изпратена на потребителите, дори ако температурата или налягането на входящата топлина и студена вода варират.

Регулируема температура, подавана на изхода и определена от потребителя в диапазона oт 30 °C до 50 °C (а в някои модели и до 60 °C), която може да бъде зададена с помощта на ръкохватката.

Гаранция за безопасност – устройството автоматично спира притока на гореща вода в случай на повреда на линията на студената вода.

Схема на работа на термосмесителен вентил
Схема на работа на термосмесителен вентил
(Изображението се лицензира под клаузите на CC-BY)

Моделът на схемата идва фабрично настроен на 38 °C.

Тестовете, които направихме през последните 3 години, доказват дългосрочния жизнен цикъл на подобни устройства. Това ги прави разумна инвестиция от гледна точка на спестени ресурси, дори при индивидуалните домакинства, въпреки високата им цена (около 100 лв. на българския пазар). А при публични сгради и обекти с честа употреба, като учебни заведения, ресторанти, тоалетни и бензиностанции, където има голям човекопоток са буквално задължителни.

Термовентилите в отоплителните и соларни инсталации – пестят енергия и предпазват котлите от отлагане на котлен камък.

Освен за регулиране на топлата вода в домакинствата термосмесителните вентили имат приложения и в топлотехниката. Например в подовото отопление предпазват тръбите и съответно помещенията от прегряване. При котлите на твърдо гориво и соларните инсталации функцията им е да затварят циркулацията на топлоносителя докато температурата му достигне поне 60 °C, за да се предпази котела или бойлера от отлагането на сажди и котлен камък или корозия. Т.е. виждаме, че едно и също устройство може да играе различни роли в спестяването на енергия и предпазването на здравето на потребителите и отоплителните системи.

Comments are closed.