Климатична адаптация

Соларни лампи и фенери за климатични бедствия и приложения извън мрежата

В ситуациите на климатични бедствия или близо до природата, където няма достъп до мрежа или е нецелесъобразно изграждането ѝ, фотоволтаичните соларни лампи са важни за оцеляването и адаптацията. Подобно на статията за соларните зарядни, предварително подбрахме и тествахме различни модели, за да установим целесъобразността да дизайна, ефективността и качеството им. За целите на анализа ги разделихме на няколко групи: 

Постоянно монтирани соларни лампи на открито

Фигура 1

Това са лампи с висок клас на устойчивост на дъжд, които са монтирани за стационарно (постоянно) използване. Те следят и реагират на осветеността и се включват постоянно при здрач и изключват денем, както е при градинските лампи (горе в дясно на изображението) или са с допълнително вграден датчик за движение и се включват за определено време при приближаване на движещ се обект (засичане на движение от датчика на лампата). Първите са с проста конструкция и гонят ниска цена за сметка на качеството и традиционно се монтират с по-евтините никел-метал хидридни батерии със слаб капацитет. За за издържат повече време светлината им е слаба и функцията им е да осветяват съвсем слабо по-дълъг път към дома нощем за няколко часа. Малката мощност предполага и малък соларен панел и малка батерия, която рядко осигурява светлина до сутринта. Ако искате по-голяма издръжливост можете да смените батерията с по-голям капацитет (както е на снимката по-долу), но за целта подбирайте по-качествени лампи с по-големи на площ панелчета.

Фигура 2

Ако обаче искате по-силна светлина, за да виждате детайли или да извършвате работа на открито през нощта, са ви нужни лампи с насочена светлина с по-голяма мощност, което предполага и съответно по-мощни литиево-йонни батерии.

Фигура 3

От тези с по-нисък интензитет на светене сравнихме три модела от популярните лампи за стена със сходен по размер панел и една батерия, но разлики в интензитета на светене и конструкция (фигура 4). Тъй като са бюджетни, производителите обикновено монтират по-слаби батерии от обикновено или остарели такива, които дефектират бързо. На снимката тази вляво е от първите модели, като проблем при тях е, че батерията е запоена и е трудно да се сменя за подмяна или зареждане. Тази в средата е по-модерен вариант с по-мощен COB led диод и съответно изискващи по-мощна батерия. Като по-скъп модел позволяват батерията да се подменя лесно. При теста ни, батерията и при двата модела дефектира за един сезон, като при пълно зареждане в специално зарядно за литиеви батерии се установи, че обявеният от производителя капацитет е в действителност наполовина на посочената стойност. Нашият съвет е да търсите такива модели при които може да подмените лесно батерията с достатъчно мощна и да я поддържате регулярно заредена през зимата със зарядно, за да не дефектира. Оказа се, че при всички тествани модели се поддържа само един режима на светене, но при по-мощния модел, вместо да изгасне след като се е задействала и светела интензивно за около минута, лампата поддържа слаба светлина на светене. При нашите климатични условия през зимата това изтощаваше прогресивно батерията, която не можеше да се зареди при преобладаващо облачните дни и тя дефектираше. Същото важи и за другите модели, макар и в по-слаба степен, заради това, че като са в режим готовност, също постепенно разреждат батерията през зимата. Решението е ясно за производителя, който фабрично е предвидил ръчно да се изключват напълно лампите с бутона за изключване, но не очаквайте да разберете това от листовката с инструкции, ако изобщо намерите такава. Съобразете да монтирате лампите на достъпно място и то лесно да се откачват, ако искате да ги „спасявате“ през зимата, за да ги използвате повече от няколко месеца преди да дефектират и при температури под -15 градуса, които са пагубни за литиевите батерии. 

Така също в условията на аварии с токозахранването може да местите лампите вътре и да ги ползвате за коридори, където ще се задействат при движение и ги изваждате навън през деня, за да се заредят от слънцето.

Фигура 4

Интересен е моделът вдясно, при който панелът може да се отдели и монтира раздалечено от лампата със сензора и насочено в идеално за слънцето позиция. Тук разочарованието ни беше, че батерията отново се оказа “бюджетно” запоена.

Фигура 5

В заключение за този клас – не си заслужава покупката на подобна лампа с малък панел в комбинация с мощен COB светлинен елемент, който ще я изтощава бързо. Само за едно устройство с литиеви батерии е неоправдано закупуването на зарядно, което е неколкократно по-скъпо. След двугодишен тест на постоянно монтирана по-голяма лампа (на снимката долу) установихме, че тя е по-удачен вариант за инвестиция, заради неколкократно по-големия панел, в комбинация с няколко режима на светене и дистанционно управление за удобство, особено при недостъпен монтаж.

Фигура 6

Фигура 7

Къмпинг лампи

Фигура 8

Те са особено подходящи при спиране на тока или къмпингуване и са или с вграден фотоволтаичен панел, като модела вляво или с отделни модулчета с по-голяма площ. На практика моделите с вградените панели са по-компактни, но малкия панел не може да зареди бързо батерията, която обикновено е малка и съответно продължителността на светене е по-кратка. Отново установихме, че батериите обикновено не са толкова дълготрайни, но лампите се справяха добре при енергопрекъсване за 2-3 часа. За съжаление повечето модели не са предвидени за смяна и ремонт на батерията и са капсулирани, за да осигурят устойчивост на дъжд при открито. При всички тествани модели има няколко режима на светене, включително енергоефективен режим. Нарочно подбрахме модели, които могат да се зареждат и от мрежата или през USB, като десният (на снимката) модел може да дадете ток и на друго устройство или телефон за аварийно обаждане, понеже батерията не е с голям капацитет. Моделът в средата, както и този вдясно са по-скоро за закрито, като този с формата на пура има магнити и може да се закачва на хладилник или друга метална повърхност или на предвидените в комплекта самозалепващите се метални пластини. При тестове „пурата“ издържа 30% по-дълго в икономичен режим от обявените от производителя 8 часа автономност. 

Друга важна характеристика, която трябва да се търси в къмпинг лампите и която я има в двата крайни модела на предходната снимка, е функцията SOS и мигащи режими, които привличат внимание при издирване и пестят батерията при бедствие.

Фигура 9

Дългосрочно сме тествали тези два модела по-горе, които имат кукички за удобно закачване. Моделът вдясно има индикатор за ниво на зареденост на батерията, което е много важна функция и е с по-добра защитеност на открито, но е с по-леко тегло и удобен дизайн, което позволява и да стои самостоятелно на равна повърхност. Очаквахме, че заради по-високото тегло и по-големия панел моделът вляво ще издържа поне 5-6 часа, но резултатите не бяха много по-добри и вероятно производителят пести и е монтирал никел-метал хидридна батерия, но това не е ясно от опаковките, нито от инструкциите, когато изобщо ги има при тези бюджетни модели. 

Фигура 10

Пример за качествен модел за къмпинг лампа е вторият модел в бяло на чешката компания Tactical. Тя издържа над 15 часа при обявени от производителя 20 часа автономност на светене в икономичен режим. 

Соларните фенери, като този в средата, често могат да се намерят в различен дизайн, но като цяло малкият им панел при неизвестните марки не е достатъчно ефективен. Дори маркови производители като GoalZero се отказаха от вградените панели, след лошите ревюта на потребителите, в полза на захранване с динамо (ръчка) и външен панел.

Интересно приложение е и соларният фенер за колело (вдясно на фигура 10), който е водоустойчив, с добра батерия за силно светене. Предполагаме, че сравнително оптималния соларен вграден панел отгоре би я зареждал добре ако колелото ви е изложено на слънце цял ден. Лесно може да го демонтирате и ползвате като фенер и да го зареждате на прозореца. Има и вело-звънец.

Многофункционални устройства

Фигура 11

Тези, които са чели статията ни за соларните зарядни сигурно си спомнят тези модели многофункционални зарядни с вградени акумулатори. След едногодишни неинтензивни тестове, двата модела вляво, които харесвахме, заради възможността да се сменят батерии, получиха козметични дефекти именно на тези капачета за батериите. При втория модел дефектира фенерът отпред, а на третия (в средата) – копчето за превключване не прави добър контакт, но за това имаме вина и ние, защото беше в ремонтна среда. На практика това само илюстрира, че всичките многофункционални устройства, особено ако са бюджетни азиатски изпълнения, не са удароустойчиви и обикновено не са водо- и прахоустойчиви. Т.е. те са основно за затворени помещения. 

Фигура 12

Отново полезна функция е възможността да се сменят батериите (на снимките литиеви). Това означава, че може да си носите допълнителни за по-голяма сигурност и продължителна работа.

Фигура 13

Соларни фенери

Фигура 14

Смисълът на соларните фенери е да помагат с интензивна насочена светлина в строителни работи или при търсене и придвижване в тъмното. Това предполага и по-голяма мощност на батерията, за да се избегне недостатъкът на скъпо струващите джобни фенерчета с COB диоди, които, за да издържат повече от час интензивно светене, трябва да са екипирани с по-висок клас литиеви батерии или да си носите резервни. Затова при фенерите отново се появяват мултифункционалните устройства, които могат да се разкачват от фотоволтаичните панели и благодарение на мощната си батерия да осигурят над 10 часа светлина с различен интензитет. На снимката (фигура 14) вляво и вдясно са тежките модели на Gdlite снабдени с оловна AGM батерия, а в средата – неизвестна китайска марка фенер с няколко различни варианта на светлини. Главата на последния може да се обръща и да свети в друг режим с топла бяла и червена светлина, каквато функция би била особено полезна при сигнализация за бедствие или при издирване. Има и режим SOS.

Освен това този фенер с IPX5 стандарт беше сравнително лек. При тестовете издържа минимум 3 часа при икономичен режим на светене – единият от шестте режима. При интензивна светлина с използването на Highlight LED и FLOOD COB едва ли би издържал и час и това трябва да се знае при спасителни операции. За да се намали цената и теглото, този фенер едва ли е снабден с дълго издръжлива литиева батерия, което пък от своя страна позволява на недостатъчно големият фотоволтаичен панел на дъното да я зарежда. Производителя на безименната марка не бе предоставил много информация на кутията, а и липсваше брошура При теста за няколко дни с поне 3 часа директно слънце не успя да зареди батерията напълно. Това само доказва отново, че при устройства с по-големи батерии, вградените относително малки за нуждите фотоволтаични панели са по-скоро козметични и поддържащи заряда. За щастие фенерът е снабден с USB-C порт и кабел за зареждане, както и задължителните индикация за степен на заряд на батерията. Има и USB-А изход при нужда да заредите частично телефон с цел осъществяване на спешни обаждания.

Пример за некачествена изработка е фенерът в ляво, чийто замисъл е добър, но корпусът се пукна още при първата употреба. Светлината му е силна и е удачен за работна лампа, но батерията не издържа много, защото единствена му позиция на силно светене я изтощава сравнително бързо.

Фигура 15

Системи с динамо

Особено през зимата слънчевата светлина може да не е достатъчна за зареждането на соларните лампи през деня. В такива и в аварийни ситуации са полезни механизмите за зареждане с ръчка, които за броени минути механично усилие могат да осигурят светлина до час и повече в зависимост от интензитета на лампата. Особено полезен е моделът вляво – външната батерия (power bank на 4smarts), защото батерията при нея е най-голяма, което позволява по-продължително зареждане и съответно светене. Изчислихме обаче, че ако трябва да разчитате фотоволтаичният ѝ 1.1 вата соларен панел да зареди 12000 mAh батерия, ще са нужни 60 часа. Както признава самият производител – „Соларният панел е предназначен основно за аварийно LED осветление.“ Иначе моделът си има всичко нужно – индикация за зареденост на батерията, три USB порта и четири режима на светене, включително и SOS. 

За сравнение дългосрочно тествания модел на Икеа (червеният вдясно) е лек, с малка батерия, и въртенето за една минута осигурява под десет минути минути светлина, което ви ангажира да въртите ръчката регулярно. Моделът в средата е чисто зарядно устройство без батерия, но с USB изход и с негова помощ може да зареждате смартфон или някоя от по-малко енергоемките соларните лампи. Това е бюджетно безименно устройство, чиято надежност не сме тествали. За съжаление по-качествените модели на Eton, които са специализирани в производството на радиа, зарядни и фенери с динамо за спешни ситуации и са сертифицирани от Червения кръст не успяваме към момента да намерим на българските електронни магазини. Но можете да намерите много безмаркови алтернативи на мултифункционални устройства за спешна помощ снабдени с радио, осветление и зареждане на телефон захранвани с динамо и дори соларно панелче. Но не сме ги тествали и не можем да гарантираме, че ще са надеждни в нужда.

Фигура 16

Заключение

Повече от тестваните лампи са безименни марки и няма смисъл да даваме линкове към доставчици, понеже след време са заместени от нови артикули. За щастие на пазара могат да се намерят и по-качествени модели на фирми с дългогодишен опит. Ето някои от тях:

  • Външната банка с комбинирано зареждане – соларно и динамо е на известния производител на портативни соларни 4smarts. www.dice.bg
  • Fosera – https://www.fosera.com системите за соларно осветление също се предлагат на нашия пазар.
  • Висококачествените, но съответно и скъпи, къмпинг осветителни модели на GoalZero също могат да се намерят на българския пазар.
  • Продуктите на китайският производител 4smarts също се предлагат от български вносители.
  • Соларни лампи от VaYox са вероятно по-качествен еквивалент на къмпинг лампите, които описахме, но не сме ги тествали.

В заключение – важно е ако искате да имате сигурност в критични ситуации да се доверите на изпитани марки и качествени модели. Поддържайте устройствата заредени и търсете такива, които показват индикация на заряда. Бюджетните модели от неизвестни производители, често са стояли по складове години наред и е добре да имат функцията подмяна на батерията. Като цяло обаче препоръчваме да имате 1 качествено устройство, което за по-голяма екологичност да изберете според регулярните си нужди. 

Най-екологичният вариант след свещите и кандилата си остават старите мобилни телефони, снабдени с фенерче. Не бързайте да ги изхвърляте докато батериите им държат – те могат да са в помощ в аварийна ситуация. Само дръжте батериите извън телефона, за да избегнете саморазряд. 

Каквото и устройство да изберете за климатична криза зареждайте го регулярно, дръжте го на удобно място и си пожелайте да не ви се налагат аварийни ситуации. 

Comments are closed.